Sakramenty
1. Sakrament chrztu
Sakrament chrztu dzieci udzielany jest w parafii obecnego zamieszkania rodziców.
(W naszym kościele: w czasie Mszy świętej o godz. 11.00 na Sumie).
Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej. Należy przedstawić akt urodzenia z USC oraz dane personalne chrzestnych (imię, nazwisko, wiek i adres zamieszkania).
RODZICAMI CHRZESTNYMI MOGĄ BYĆ WYŁĄCZNIE PRAKTYKUJĄCY KATOLICY:
- wystarczająco dojrzali do pełnienia tej godności,
- którzy przyjęli sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (Chrzest, Eucharystię, Bierzmowanie),
- którym prawo kościelne nie zabrania pełnienia zadań chrzestnego (np. nie może być chrzestnym osoba żyjąca w niesakramentalnym związku małżeńskim).
W związku z powyższym, chrzestni przedkładają zaświadczenie proboszcza miejsca swego obecnego zamieszkania.
Rodzice i chrzestni zobowiązani są do udziału w Nauce Przedchrzcielnej.
2. Sakrament bierzmowania
Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Istotnie, przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej. (Katechizm Kościoła Katolickiego 1285)
Dokumenty Kościoła zobowiązują szafarzy sakramentów, aby udzielano ich osobom odpowiednio przygotowanym poprzez katechezę, liturgię i czynne zaangażowanie w życiu Kościoła.
Przygotowanie do przyjęcia sakramenty bierzmowania w naszej parafii odbywa się zgodnie z zaleceniami dokumentów Kościoła, poprzez:
1. Systematyczne zgłębianie swojej wiary: codzienna modlitwa, coniedzielna Eucharystia, systematyczna spowiedź św., czytanie prasy i książki katolickiej.
2. Gorliwy udział w katechezie szkolnej.
3. Udział we wszystkich, cotygodniowych parafialnych spotkaniach kandydatów do bierzmowania.
W naszej parafii ten sakrament jest udzielany uczniom klas 8szkoły podstawowej. Dorosłych, którzy nie przyjęli jeszcze tego sakramentu, a chcą to uczynić prosimy, by zgłaszali się w kancelarii parafialnej.
Świadek bierzmowania.
Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełnia następujące warunki:
- miał ukończony 16 rok życia
- sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie)
- prowadził życie zgodne z wiarą
- może być to ojciec lub matka bierzmowanego
Pielgrzymka. W całorocznym procesie formacyjno-przygotowawczym na który składają się nasze cotygodniowe spotkania w Domu Parafialnym oraz uczestnictwo w życiu liturgicznym Kościoła jest także przewidziana Pielgrzymka na Jasną Górę. Ta pielgrzymka jest organizowana przez naszą parafię i jest ona tylko dla osób chętnych.
3. Sakrament Eucharystii
EucharystiaMsza święta to Ofiara i Uczta Nowego Testamentu, w której Pan Jezus pod postaciami chleba i wina ofiaruje się za nas swojemu Ojcu i daje nam do spożycia swoje Ciało i Krew. W pełni uczestniczymy w Eucharystii poprzez wsłuchanie się w Słowo Boże, modlitwę, śpiew i przyjęcie Chrystusa Eucharystycznego.
Najświętszy Sakrament jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina. Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kościelnymi mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. w następujące dni:
Wszystkie niedziele
Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia)
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)
Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało)
Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia)
Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
4. Sakrament pokuty
Okazja do spowiedzi św. codziennie 15 minut przed Mszą św., w sobotę od 17.30 do 18.00, a w niedzielę 15 minut przed Mszą św. dla tych, którzy nie mogli skorzystać z tego sakramentu w tygodniu.
Warunki dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia
- Żal za grzechy
- Szczera spowiedź
- Mocne postanowienie poprawy
- Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu
5. Sakrament Namaszczenia Chorych
Jest to sakrament uzdrowienia; daje siłę i ulgę w cierpieniu.
(Nie jest zarezerwowany dla umierających!)
Dlatego należy odpowiednio wcześniej wezwać kapłana. Jeśli ma być udzielona Komunia Święta, prosimy o przygotowanie miejsca (stół, biały obrus, świece...) Zachęcamy domowników, obecnych w czasie wizyty kapłana, do czynnego uczestnictwa w liturgii sakramentu, by wspierać chorego swoją modlitwą. (Wychodzimy z pokoju chorego tylko na czas spowiedzi!) W wypadku dłuższej choroby czy też z racji podeszłego wieku, można poprosić o regularne udzielanie Eucharystii.
W naszej parafii kapłan odwiedza chorych i starszych w pierwszą sobotę miesiąca. Gorąco zachęcamy do częstego przyjmowania Komunii (np. w każdą niedzielę) po wcześniejszym ustaleniu ze świeckim szafarzem.
6. Sakrament kapłaństwa
Informacje dla kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu.
Adres Seminarium: ul. Drzymały 1, 45-342 Opole, skr. poczt. 246, tel. (0 77) 442 40 01
Więcej informacji: http://www.seminarium.opole.pl
7. Sakrament małżeństwa
Formalności przedślubne załatwia się w parafii miejsca zamieszkania narzeczonych. Narzeczeni, którzy mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej na trzy miesiące przed terminem ślubu.
NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ:
- metrykę chrztu świętego (nie starszą niż 6 miesięcy!);
- zaświadczenia z USC stanowiące podstawę sporządzenia aktu małżeństwa (dotyczy to małżeństw tzw. "konkordatowych" czyli zawieranych tylko w kościele ze skutkami cywilnymi);
- świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły ponadpodstawowej (np. świadectwo maturalne z oceną z religii).
Nowożeńcy biorą udział w naukach przedślubnych.
Jeżeli nowożeńcy nie posiadają świadectwa ukończenia religii w zakresie szkoły ponadpodstawowej, zobowiązani są do wzięcia udziału w Katechumenacie Przedmałżeńskim.
Narzeczeni powinni również wziąć udział w spotkaniach w ramach Poradnictwa Rodzinnego. Więcej informacji na temat przygotowania do sakramentu Małżeństwa znajdziemy na stronie Opolskiego ośrodka spotkań małżeńskich.